Nawadnianie ogrodów – sposób na piękną zieleń

Najskuteczniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą na nawadnianie ogrodu jest instalacja automatycznego systemu nawadniającego. Odpowiednie zaprojektowanie, instalacja i zaprogramowanie pozwala na skuteczne dostarczenie odpowiedniej ilości wody dla roślin. Zastosowanie takiego rozwiązania daje wymierne korzyści takie jak – oszczędność czasu i pieniędzy oraz wysoką efektywność.

Jak odpowiednio zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Po pierwsze powinniśmy rozplanować ułożenie instalacji – najlepiej rozrysować plan naszego ogrodu z uwzględnieniem miejsca ujęcia wody, drzew, ścieżek, rabat z roślinami, ścieżek itd. Kolejnym krokiem powinno być zmierzenie ciśnienia w ujęciu wody.

Następnie w oparciu o parametry urządzeń nawadniających (najlepiej sprawdzić w specyfikacji lub zasięgnąć rady specjalisty), zaplanować rozłożenie zraszaczy. Posługując się cyrklem zaznaczamy zasięg działania zraszacza, tak aby poszczególne okręgi nieznacznie nachodziły na siebie.
Planując rozmieszczenie przewodów dostarczających wodę, należy mieć na uwadze, aby odległość od źródła wody była jak najkrótsza – zapewni to odpowiednie ciśnienie.

Jak ułożyć instalację nawadniania ogrodu?

Prace najlepiej rozpocząć od ułożenia wszystkich elementów „na sucho” w ogrodzie i sprawdzić ich kompletność, następnie należy pociąć przewody na odcinki i połączyć ze sobą przy użyciu rozdzielaczy, złączek i łączników. Kolejnym krokiem powinno być „skonfigurowanie” instalacji – ustawienie skrzynki na zawory automatyczne, połączenie zaworów odcinających wodę, podłączenie rur do zasilania zraszaczy, podłączenie do źródła wody i instalacji elektrycznej.
Następnym krokiem jest wkopanie przewodów wg. wskazań producenta na głębokość ok. 20-40 cm i rozmieszczenie przewodów i zraszaczy wg. planu. Kolejnym etapem jest rozmieszczenie czujników deszczu, a także instalacja głównego programatora, oraz jego skonfigurowanie – zaplanowanie podlewania.
Teraz możemy sprawdzić czy nasz system nawadniania ogrodu działa poprawnie. Jeżeli tak, możemy przystąpić do zakopania instalacji. Po zakopaniu przewodów pozostaną niewielkie ślady, które jednak znikną po kilku tygodniach.

Instalacja systemu nawadniania ogrodu nie jest procesem skomplikowanym, jednak przed samodzielną instalacją warto zgłębić wiedzę dotyczącą wymagań konkretnej instalacji.

Oferujemy projektowanie i instalację systemów nawadniania ogrodów na terenie Wrocławia, więc jeżeli nie czują się Państw na siłach, służymy swoją fachową pomocą i zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Więcej o naszych usługach dotyczących nawadniania ogrodów dowiesz się na stronie – http://zielony-wroclaw.pl/oferta/trawniki-i-nawadnianie-ogrodow/

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>