Pielęgnacja trawników – jak odpowiednio podejść do tematu?

Trawnik to obowiązkowy element naszego krajobrazu. Jadąc przez miasto widzimy trawniki prawie wszędzie – w parkach, na skwerach, w przydomowych ogrodach, a także coraz częściej na torowiskach tramwajowych. Ta najładniejsza trawa najczęściej porasta miejskie ogrody botaniczne oraz ogrody prywatne. Jak należy dbać o trawę? Czy można robić to samemu?

Pielęgnacja trawników

Pielęgnacja trawnika to szereg czynności, które należy wykonywać regularnie. Jeśli nie mamy na nie czasu lub nie wiemy, jak za nie się zabrać, lepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Wtedy wybrane przez nas przedsiębiorstwo zajmie się:

– wertykulacją trawnika (którą wykonuje się najczęściej raz w roku – na wiosnę)

– wygrabieniem trawnika (najczęściej na wiosnę, raz lub dwa razy)

– regularnym nawożeniem trawnika oraz wybraniem odpowiedniego nawozu. Obecnie dostępne są nieco inne nawozy na lato, inne na jesień

– podlewaniem trawnika lub wykonaniem specjalnej instalacji, która zadba o odpowiednie nawodnienie trawy

– regularnym koszeniem trawnika. Taki zabieg należy przeprowadzać regularnie według potrzeb. Teoretycznie powinno się go wykonywać raz w tygodniu. Jednak dobrze nawożona trawa wymaga koszenia nawet 2 razy w tygodniu.

– odchwaszczaniem trawników, czyli zabiegiem polegającym na usunięciu chwastów z powierzchni trawnika. Można zrobić ją ręcznie lub przy użyciu odpowiednich środków chemicznych, które są mało szkodliwe lub zupełnie nieszkodliwe dla trawnika.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>