Trawniki – jak o nie właściwie zadbać.

Wydawać by się mogło, że posianie trawnika to rozwiązanie dla leniwych ogrodników. Wystarczy wyrównać teren, ewentualnie dosypać warstwę lepszej jakości gleby, posiać trawę i czekać na efekty. W większości wypadków efekty są całkiem przyzwoite i niewielkim nakładem pracy zagospodarowaliśmy dość spory kawał przestrzeni. Trawa właściwie rozrasta się sama bez większej ingerencji człowieka i z czasem gęstnieje.

Jakie nasiona trawy wybrać?

Zazwyczaj nasiona trawy dostępne w sklepach to mieszanki kilku gatunków trawy, w zależności od przeznaczenia trawnika powinniśmy wybrać jedną z nich.

Trawnik ozdobne

Do trawników ozdobnych czyli takich które nie będą często użytkowane najczęściej używa się mieszanki gatunków kostrzewy czerwonej, kostrzewy owczej oraz mietlicy pospolitej. Gatunki te charakteryzują się soczystą zieloną barwą i wolnym odrostem po skoszeniu, są jednak bardzo wrażliwe na deptanie i uszkodzenia.

Trawniki użytkowe

Trawnik użytkowy – sportowo rekreacyjny musi być odporny na deptanie i posiadać zdolność szybkiej regeneracji. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się mieszanka rajgrasu angielskiego, życicy trwałej i wiechliny łąkowej. Tego typu mieszanka zapewnia dobre właściwości regeneracyjne i szybki odrost po skoszeniu. Jednak trawy tego typu wymagają nawożenia i mieszanki te siane są niezbyt często.

Trawniki uniwersalne

To najczęściej spotykane mieszanki traw – łączą walory wizualne jaki i użytkowe (trwałość), najczęściej w skład mieszanki wchodzą nasiona rajgrasu angielskiego i kostrzewy czerwonej w kilku odmianach.

W zależności od posiadanego rodzaju trawnika, powinniśmy inaczej przeprowadzać pielęgnację. Najpopularniejsze trawniki uniwersalne nie wymagają większych zabiegów oprócz koszenia i grabienia, doraźnie możemy zastosować specjalny nawóz do traw, gdy widzimy, że nasz trawnik stracił barwę lub został mocno przerzedzony.

Więcej o naszych usługach pielęgnacji trawników znajdziesz na stronie – Trawniki Wrocław. Zapraszamy!

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>